Steyning Primary School walk away with title

Young walkers at the race
Young walkers at the race
0
Have your say

The 30th anniversary of the primary schools walks produced another thrilling series of races in the grounds of Steyning Grammar School on Saturday October 12.

The historic and unique races, promoted by Steyning Athletic Club, saw Steyning Primary School retain the title they won in 2012, a victory they have repeated many times throughout the three-decade history of the races.

But Steyning did not have it all their own way and were challenged hard by Ashurst Primary School, who literally walked away with the ‘Rising Stars’ trophies for both boys and girls for making the greatest improvement year-on-year.

In perfect racing conditions athletes in years three to six from Steyning, Ashurst, Upper Beeding, The Towers Convent and Jolesfield Primary schools keenly contested four walking races and one running relay, all of which produced some of the closest finishes and most exciting races in the history of the event and fully justified the decision to rearrange it after it had to be cancelled earlier in 2013.

The races produced some excellent individual and team performance but no-one went home empty handed as all athletes justifiably received a finisher’s medal.

Results:

Junior Girls:

1st: Violet Lewis (Steyning). 2nd: Anna Cressey (Steyning). 3rd: Laila Johnson (Upper Beeding).

Winning Team: Towers (Isabella Hope, Esme Fitzpatrick, Ellen Twanmley, Isebella Murray).

Junior Boys

1st: Cameron Young (Ashurst). 2nd: Harvey Claridge (Steyning). 3rd: Jarvis Beresford-Theurer (Steyning)

Winning Team: Steyning (Harvey Claridge, Jarvis Beresford-Theurer, Daniel Hughes, Charlie Groom).

Senior Girls

1st: Zara Smith (Steyning). 2nd: Michella Viljoen (Towers). 3rd: Annabel Shoosmith (Ashurst)

Winning Team: Ashurst (Annabel Shoosmith, Lucy Campion, Ella White, Jemma Spicer).

Senior Boys

1st: Tom Hazel (Upper Beeding). 2nd: Oliver Welby (Steyning). 3rd: Thomas Garnett (Ashurst).

Winning Team: Steyning (Oliver Welby, Bradley Trew, Daniel Mann, Jack Manvell)

Overall position:

1st: Steyning (654 points). 2nd: Ashurst (594). 3rd: Towers (339). 4th: Upper Beeding (331). 5th: Jolesfield (72).

Rising Stars

Girls: Ashurst. Boys: Ashurst

Style Awards

Junior Girls: Anna Cressey (Steyning) Junior Boys: Harvey Claridge (Steyning) Senior Girls: Zara Smith (Steyning) Senior Boys: Oliver Welby (Steyning)

Relay Race

1st: Steyning. 2nd: Ashurst. 3rd: Towers. 4th: Upper Beeding.