Small Dole enjoys 70th summer show

Small Dole summer show SUS-140819-122356001
Small Dole summer show SUS-140819-122356001

On Saturday August 16, the Small Dole Horticultural Society held its 70th Summer Show in Mackleys Field, Small Dole.

Despite the wet and windy weather earlier in the week, we were blessed with ideal conditions for the day enabling a large crowd to enjoy all the sideshows or sit with a piece of delicious cake and a cup of tea whilst listening to the Patcham Silver Band.

It was a great opportunity for friends to meet at this traditional family show. Dog owners enjoyed showing their pets in a Fun Dog Show which was very well supported.

The number and variety of stalls was the best for many years, enabling many local and national charities to raise much needed funds. Of particular interest to our visitors were the stands featuring family and village history plus illustrated information about the First World War.

To mark this years anniversary of 100 years since the beginning of WW1, some of the themes for exhibits related to the 1940s and The War Years.

A flower arrangement class ‘Lest we forget’ was very well supported - picture of the winning entry by Karen Trace is above. Also of great interest were the entries for the ‘Themed 1940s picnic for two’ which included Ration Books, Identity Cards, 1940s newspapers and some lovely vintage picnic ware with the winning entry pictured right.

Although the number of flower and vegetable entries were down on last year, the crafts,floral art, cookery and children’s classes were very well represented and the standards very high.

The winners:

J. Ellert Cup won by Margaret Stoner

Woods Mill Challenge Cup won by Steve Long

Tottington Challenge Trophy won by Robert Walker

Albert Fish Cup won by Robert Walker

Charlie Fish Cup won by Michael Galvin

Ann Phillips Cup won by Steve Long

Murial Gretton Cup won by Sandra Long

Olive Wellstead Cup won by Ann Simpson

Noakes Cup won by Karen Trace

Oreham Playgroup Cup won by Charlie Witherden

Hillview Cup won by William Rudling

Marjorie Carreck Cup won by Milly Rudling

S A Fish Cup won by Luke Beale

Drummond Cup won by Hazel Carter

Stewart Christie Cup won by Peter Bull

Adurvale Perpetual Trophy won by Lorraine Vercoe

Gluckstein Cup won by Karin Hay

Small Dole W I Cup won by Karen Trace

Joan Carr Cup won by Michael Galvin

The Banksian Medal was awarded to Robert Walker

The highest scoring lady contestant was Karen Trace and the highest scoring gent was Robert Walker

Oreham Cup won by Karen Trace

John Scutt Challenge Trophy won by Lesley Cox

W J Harris Cup won by Janet Daly

David Bubloz Cup won by Karen Trace

Bert Harman Cup won by Lesley Cox

Nellie Tyrrell Shield won by Janet Daly

Bert & Vera Fish Cup won by Robert Walker

Bert Ellert Challenge Cup won by Lesley Cox

Marjorie Clothier Shield won jointly by Milly Rudling & William Rudling

Mary Holder Cup won by Milly Rudling

Sadlington Goblet won by Sandra Chamberlain

Report and pictures contributed by David Barrett.