DCSIMG

Election results

xxxxxxx

BILLINGSHURST AND SHIPLEY WARD

Three seats

ALDRIDGE, Harry Christopher, Beedings House, Nutbourne Lane, Pulborough, UK Independence Party.

BOBKER, Mike, 38 Rowan Drive, Billingshurst, UK Independence Party.

DAVIES, Peggy, The Paddocks, Stane Street, Five Oaks, Billingshurst, Conservative Party.

GRIFFIN, John Patrick, Hammonds, East Street, Billingshurst, Liberal Democrat.

*LINDSAY, Gordon Alan, Durrance Manor, Smithers Hill, Shipley, Conservative Party.

PERKS, Patrick, Hawthorn Hollow, Marringdean Road, Billingshurst, Liberal Democrat.

RANDS, Doug, 62 Arun Road, Billingshurst, UK Independence Party.

*VAN DEN BERGH, Sheila Elizabeth, Old Stable Cottage, South House Farm, Marringdean Lane, Billingshurst, Conservative Party.

WRIGHT, David Bryan Camplyon, 1 Todhurst Cottages, Stane Street, North Heath, Liberal Democrat.

BRAMBER, UPPER BEEDING AND WOODMANCOTE WARD

Two seats

BROWN, Marian, 1 Silver Birches, Small Dole, Liberal Democrat.

*FISHER, Alan Geoffry, 2 The Ridings, Bramber, Conservative Party.

GRANTHAM, Frank, Old Erringham Farm, Steyning Road, Shoreham By Sea, Conservative Party.

NEVES, Valerie Anne, Woodleigh, Maudlyn Parkway, Bramber, Labour Party.

*PURCHES, Andrew Gregory, 6 Hyde Lane, Upper Beeding, Liberal Democrat.

BROADBRIDGE HEATH WARD

One seat

*HORNER, Sally Anne, 55 Old Guildford Road, Broadbridge Heath, Liberal Democrat.

OSTACCHINI, Liz, 65 Shelley Drive, Broadbridge Heath, Conservative Party.

CHANCTONBURY WARD

Three seats

ARTHUR, Roger John, Hollybank Cottage, Melrose Place, Storrington, Conservative Party.

CIRCUS, Philip James, Fox Hill, Westward Lane, West Chiltington, Conservative Party.

HOLBROOK, Stephen John, 8 Plantation Way, Storrington, Liberal Democrat.

*JENKINS, David, Cadrona, Hampers Lane, Storrington, Conservative Party.

WESTRIP, Peter James Alfred, 7 Nightingale Close, Storrington, UK Independence Party.

CHANTRY WARD

Three seats

BANKS, Phillipa Jane, Downs Cottage, Melton Avenue, Storrington, Labour (The Returning Officer states: The particulars of the candidate or the persons subscribing the paper are not as required by law).

COOPER, Norman Stanway, Little Fairseat, Georges Lane, Washington, Liberal Democrat.

DAWE, Ray, Tudor Lodge, Sandgate Lane, Storrington, Conservative Party.

MARTIN, Richard Hugh, Waverley, Hillside Walk, Storrington, Liberal Democrat.

MASON, Chris, 27 Hawthorn Way, Storrington, Conservative Party.

SANSON, Jim, Cloisters, Monastery Lane, Storrington, Conservative Party.

WALLACE, John Richard, 2 Hawthorn Way, Storrington, UK Independence Party.

COWFOLD, SHERMANBURY AND WEST GRINSTEAD WARD

Two seats

*CHOWEN, Jonathan Charles Pakenham, Old Lock House, Lock, Partridge Green, Conservative Party.

SHEPHERD, Ian Robert, Wallhurst Cottage, Picts Lane, Cowfold, Conservative Party.

STOKES, Susan, Hadleigh, Newham Lane, Steyning, Liberal Democrat.

DENNE WARD

Two seats

*DALE, Sheila Denise, 5 Dale Close, Horsham, Liberal Democrat.

FIELD, Jane, 5 Earlswood Close, Horsham, Labour Party.

FIELD, Nicholas Stanley, 5 Earlswood Close, Horsham, Labour Party.

NORRISS, Clare Louise, 22 Arthur Road, Horsham, Conservative Party.

*SHELDON, David, 5 Cricketfield Road, Horsham, Liberal Democrat.

TROWER, Richard James, 14 Dovedale Crescent, Southgate, Crawley, British National Party.

VIMPANY, Ronald William, 25 Fay Road, Horsham, Conservative Party.

FOREST WARD

One seat

BROWN, Gordon Sidney, Chiltington House, Kerves Lane, Horsham, Conservative Party.

*NEWMAN, Godfrey, 16 Smithbarn, Horsham, Liberal Democrat.

SKIPTON-CARTER, Louise Elizabeth, 15 Forestfield, Horsham, Labour Party.

HENFIELD WARD

Two seats

CLARKE, Caroline Laura, 71 Fawn Rise, Henfield, Conservative Party.

*MATTHEWS, Sheila Anne, Farthings, 4 Chestnut Way, Henfield, Independent.

SHARP, Andrew Frederick, Ashley House, Cagefoot Lane, Henfield, Liberal Democrat.

*WILKINS, Keith Richard, Camellias, 19 Broomfield Road, Henfield, Conservative Party.

HOLBROOK EAST WARD

Two seats

*BALDWIN, Andrew Norris, 25 Park Farm Close, Horsham, Conservative Party.

CHAMBERLAIN, Nick, The Roses, 90 Bennetts Road, Horsham, Liberal Democrat.

COBBETT, William Paul, 59 Ashleigh Road, Horsham, English Democrats – 'Putting England First'.

*MILLSON, Tony, 76 Comptons Lane, Horsham, Liberal Democrat.

PETTITT, Linda Janet, 54 Chennells Way, Horsham, Conservative Party.

HOLBROOK WEST WARD

Two seats

BURGESS, Peter Maurice, 27 Haybarn Drive, Horsham, Independent.

CHAPMAN, Raymond Edward, 93 Pondtail Road, Horsham, Labour Party.

EDWORTHY, Roger Thomas, 24 Old Millmeads, Horsham, Conservative Party.

*MITCHELL, Christian Richard, 17 Hewells Court, Blackhorse Way, Horsham, Conservative Party.

RICKETT, Tony Clive, 33 Bluebell Close, Horsham, Liberal Democrat.

WALTERS, Belinda Jane, 16 Burns Close, Horsham, Liberal Democrat.

HORSHAM PARK WARD

Three seats

AUSTIN, Jonathan Courtney, 40 Bennetts Road, Horsham, Labour Party.

BURGESS, Clive Richard, 7 Cambridge Road, Horsham, Liberal Democrat.

DUGGAN, Jim, 70 Bennetts Road, Horsham, Peace Party - Non-Violence, Justice, Environment.

*HOLMES, David William, Holly House, 132 Brighton Road, Horsham, Liberal Democrat.

KIRKE, Alex, Chennellside, Pondtail Copse, Horsham, Conservative Party.

TAYLOR, Matt, Spindles, Mill Lane, Partridge Green, Conservative Party.

VICKERS, Jonathan David, Field End Cottage, Two Mile Ash, Horsham, Conservative Party.

WICKENS, Kyle, 8 Hanover Court, York Close, Horsham, Liberal Democrat.

ITCHINGFIELD, SLINFOLD AND WARNHAM WARD

Two seats

ALDRIDGE, Stuart, Beedings House, Nutbourne Lane, Pulborough, UK Independence Party.

*DALRYMPLE, Michael Evans, Barn End, Park Street, Slinfold, Liberal Democrat.

NYE, Robert Charles, Kingsfold Nursery, Dorking Road, Horsham, Conservative Party.

PAVEY, Sally, Warnham Lodge Farm, Mayes Lane, Warnham, Liberal Democrat.

ROWLINSON, Peter James, The Duck House, Stane Street, Slinfold, Conservative Party.

NUTHURST WARD

One seat

*COX, John Stanhope, Cheriton Cottage, Handcross Road, Plummers Plain, Conservative Party.

LORAINE, Tristan, Fieldgate, Coltstaple Lane, Horsham, Green Party.

MERCER, Jay, Dunston House, Brighton Road, Monks Gate, Liberal Democrat.

PULBOROUGH AND COLDWALTHAM WARD

Two seats

*DONNELLY, Brian Peter, 3 Barclays Court, Skeyne Drive, Pulborough, Conservative Party.

GIRARD, Maureen Muriel, Whincote, Westward Lane, West Chiltington, Liberal Democrat.

MARGRETT, Robert Philip, 3 Silverwood, West Chiltington, Liberal Democrat.

*PATERSON, Roger John, Dennis Marcus Farm, Gay Street, Pulborough, Conservative Party.

ROFFEY NORTH WARD

Two seats

BAILEY, Donna Rita, 20 Undermill Road, Upper Beeding, British National Party.

CHARLES, John Wardropper, 123 Beech Road, Horsham, Conservative Party.

GRAY, Sarah Louise, 16 Searles View, Horsham, Liberal Democrat.

SKIPP, David Gordon, 48 Grebe Crescent, Horsham, Liberal Democrat.

*TORN, Simon Victor, 9 Shepherds Way, Horsham, Conservative Party.

ROFFEY SOUTH WARD

Two seats

CORNELL, Roy Stanley, 78 Millthorpe Road, Horsham, Conservative Party.

LOWSON, Nicholas Robert Murray, 33 Elgar Way, Horsham, Conservative Party.

*RUTHERFORD, Pat, 24 Brambling Close, Horsham, Liberal Democrat.

THOMAS, John David, 4 Windsor Court, York Close, Horsham, Labour Party.

*WILTON, Roger Charles, 54 Beech Road, Horsham, Liberal Democrat.

RUDGWICK WARD

One seat

*BAILEY, John William, Windacres Lodge, Church Street, Rudgwick, Conservative Party.

CONIBEAR, Christine Anne, 69 Corsletts Avenue, Broadbridge Heath, Labour Party.

PRICE, Laurence Nigel, 15 Smithbarn, Horsham, Liberal Democrat.

RUSPER AND COLGATE WARD

One seat

BRUNDISH, Derek Edward, 70 Smithbarn, Horsham, Liberal Democrat.

*KITCHEN, Liz, Highams, Capel Road, Rusper, Conservative Party.

THOMPSON, Dudley Craig, Broadbridge Cottage, Lambs Green, Independent.

SOUTHWATER WARD

Three seats

DYE, Ross, 9 Denne Park House, Denne Park, Horsham, Conservative Party.

HOWARD, Ian, Old School, Worthing Road, Southwater, Conservative Party.

JENNINGS, Garry Michael, 21 Wealdon Close, Southwater, Liberal Democrat.

*STAINTON, Peter John, 23 Station Road, Southwater, Liberal Democrat.

*VARLEY, Barbara Anne, 24 Abbotsleigh, Southwater, Liberal Democrat.

VICKERS, Claire Elizabeth, Field End Cottage, Two Mile Ash, Horsham, Conservative Party.

STEYNING WARD

Two seats

BROOKES, Sarah Jane, 16 Middlemead, Steyning, Labour Party.

*COCKMAN, George Alborough, 12 Coombe Drove, Steyning, Independent.

DEEDMAN, Derek Roger, 13 Canons Way, Steyning, Liberal Democrat.

DEEDMAN, Ros, 13 Canons Way, Steyning, Liberal Democrat.

WARNER, Leonard Francis Thomas, Wappingthorn Lodge, Horsham Road, Steyning, Conservative Party.

WILLETT, Michael John, Nash Grange Farm, Horsham Road, Steyning, Conservative Party.

TRAFALGAR WARD

Two seats

BRIDEWELL, Claire Anne, 22 Farm Avenue, Horsham, UK Independence Party.

BROWN, Paul Marc, 13 Nyes Lane, Southwater, Conservative Party.

*COSTIN, Christine Carole, 48 Guildford Road, Horsham, Liberal Democrat.

*CROSBIE, Leonard John Christopher, 17 Cook Road, Horsham, Liberal Democrat.

DAVIS, Alexandra, 68 Spencers Road, Horsham, Labour Party.

FRIER, Stacey Marie, 74 Kempshott Road, Horsham, Green Party.

KENT, Marc Edward, 78 Cook Road, Horsham, Conservative Party.

 
 
 

Back to the top of the page