Horticultural society’s summer show success

Cowfold Horticultural Society's Summer Show/ Picture by Graham Hazard SUS-150707-135903001

Cowfold Horticultural Society's Summer Show/ Picture by Graham Hazard SUS-150707-135903001

0
Have your say

“This show just gets better and better” was one of the many comments made by visitors to Cowfold Horticultural Society’s Summer Show held on Saturday as part of Cowfold Festival.

With over 350 high quality entries from almost 100 adults and children, the marquee was filled with the scent of flowers and foliage, tasty looking vegetables, scrumptious entries in the cookery classes, innovative handicrafts, floral art and some stunning photography, as well as delightful entries in the children’s classes which included handprint butterflies and puppets made from socks.

The classes were well supported by both regular and very welcome new competitors who all help to keep this important part of Cowfold’s heritage alive.

The hire of the marquee was made possible thanks to generous sponsorship from Crocus Wealth Chartered Financial Planners, Cowfold Fete Committee and members of Cowfold Horticultural Society and we are very grateful for their support.

The judges carefully considered the quality of the exhibits before awarding the prizes and cups which were handed out by the Society’s President, Peter Crane.

The cup winners were:

Hodgson Perpetual Challenge Cup for the best vegetable garden – Duncan and Julie Lawrence

Lovett-Cameron Cup for the best flower garden – Lesley Etherton

K P Heron Cup for the best hanging basket or container – Adrian Standing

Innes Cup for the most outstanding flower exhibit – Lesley Etherton

CHS Challenge Cup for the most prize money in the flower and foliage classes – Sue Crane

Kleinwort Cup for roses – Marie Hall

Allen Cup for sweet peas – Dennis Collins

Mrs Godman Cup for the most outstanding floral arrangement – Jenny Blythe

Doreen Davis Memorial Cup for floral art – Jenny Blythe

Merritt Memorial Cup for the most outstanding exhibit in the vegetable classes – Adrian Standing

Banksian Medal – Geoff Hunt

Stephen J Townsend Memorial Cup for potatoes – Barry Sowton

CHS Challenge Cup for cookery – Pat Fairhall and Elizabeth Jordan

Muriel Childs Cup for cookery – Elizabeth Jordan

Beatrice Townsend Memorial Cup for handicraft – Hilary McOwat

J & M Hall Cup for photography – Lyn Burrows

President’s Cup for children 4 years and under – Eva Etherton

CHS Children’s Challenge Cup for 5-7 year olds – Lydia Barnett

Colvin Cup for 8-10 year olds – Emily Barnett

Report contributed by Lesley Etherton, Show Secretary.